SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Jak wymienić szczęki hamulcowe?

Szczęki hamulcowe to element hamulca bębnowego, który określany jest jako nieruchoma część hamująca, posiadająca okładziny cierne. Gdy dochodzi do hamowania, szczęki naciskane są rozpieraczem dzięki czemu wykonują mały ruch – obrót o niewielki kąt.

Samodzielna wymiana szczęk hamulcowych jest możliwa. Należy jednak dysponować odpowiednim zestawem narzędzi i przynajmniej podstawową wiedzą o działaniu hamulców bębnowych oraz urządzeń regulacyjnych, które znajdują się w układzie. Istotny jest także odpowiedni dobór szczęk hamulcowych. Sugerujemy skorzystać z oferty polskiego dystrybutora http://www.nowe-hamulce.pl/szczeki,hamulcowe/k,100031/, gdzie eksperci pomogą wam w wyborze i przedstawią atrakcyjną ofertę. Asortyment składa się z produktów wyłącznie renomowanych producentów dlatego warto skorzystać z ich usług.

Szczęki hamulcowe – wymiana

Do demontażu bębnów hamulcowych niezbędne będą dwa narzędzia: klucz do odkręcenia nakrętki mocującej bęben i ściągacz do bębnów – ewentualnie można go zastąpić mocnym ściągaczem do łożysk. Podczas ściągania bębna hamulcowego można napotkać dość duży opór – niestety, jedyną skuteczną metodą jest cierpliwe ostukiwanie bębna gumowym lub drewnianym młotkiem. Drgania będą powoli luzowały samoregulatory, aż w końcu będzie możliwe zdjęcie bębna.

jak-wymienic-szczeki-hamulcowe

W celu wyjęcia zużytych szczęk hamulcowych należy ostrożnie odpiąć te elementy, które utrzymują szczęki przy tarczy hamulca we właściwym położeniu – tak aby nie zgubić sprężynek. Szczęki hamulcowe są ze sobą złączone przy pomocy silnych sprężyn. Pamiętajcie, że nie ma potrzeby ich demontażu, aby zdjąć szczęki. Trzeba tylko uważać, by nie wypchnąć tłoczków z cylinderka hamulcowego.

Przed założeniem nowych szczęk hamulcowych należy wcisnąć jak najgłębiej oba tłoczki. Będzie to wymagało odrobinę siły i uwagi, aby nie uszkodzić wnętrza cylinderka hamulcowego. Warto użyć odpowiedniej wielkości klocków z turbaksu, które dadzą się swobodnie, ale bez zbędnych luzów wsunąć do wnętrza cylinderka. W niektórych przypadkach tłoczki będą na tyle długie, że mogą wystawać z cylinderków i wówczas nie będą wam potrzebne specjalne popychacze.

Po założeniu nowych szczęk hamulcowych należy założyć na nie elementy, które utrzymują je przy tarczy. Założenie i naciągnięcie sprężyn ściągających szczęki może wymagać sporych umiejętności i pewnej wprawy. Można pomóc sobie wydłużonymi płaskoszczypami albo po prostu założyć sprężyny przed włożeniem szczęk w ich uchwyty i do cylinderków. Może się okazać, że pomoc drugiej osoby będzie niezbędna.

Opinie:

  • Lucek pisze:

    Niestety nie posiadam takiego sprzętu w swoim garażu, ale zastanawiałem się nad tym czy go nie nabyć. Wiecie może gdzie najlepiej kupić takie narzędzia? Poradnik jak najbardziej przydatny, zapiszę go sobie, w razie gdybym chciał samodzielnie wymienić szczęki 🙂

Dodaj komentarz