SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego

Jednym z najlepszych sposobów na wydłużenie żywotności silnika samochodowego jest zastosowanie odpowiedniego smarowania. Na rynku motoryzacyjnym istnieje wiele rodzajów olejów silnikowych różniących się od siebie pod względem lepkości, przeznaczenia oraz producenta. Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?

Podstawową zasadą jest stosowanie się do zaleceń producenta silnika. Na rynku dostępne są trzy rodzaje olejów silnikowych – syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Najpopularniejsze są oleje syntetyczne. Zapewniają one o wiele lepsze chłodzenie oraz smarowanie w porównaniu do olejów mineralnych. Charakteryzują się również większą zdolnością do rozszczepiania się. Największym plusem olejów syntetycznych jest ich poziom lepkości, który wielokrotnie pozwala zapewnić odpowiednie smarowanie zimą. Olej silnikowy w niskich temperaturach zmienia swoją objętość, przez co wolniej dociera do elementów silnika, które wymagają smarowania. Oleje syntetyczne niwelują tę różnicę niemal do zera, przez co samochody nie dość, że płynnie odpalają na dużych mrozach to dodatkowo zapewniają odpowiednie smarowanie, co uchroni nasz silnik przed trwałymi uszkodzeniami.

Jak rozszyfrować liczby zapisane na opakowaniu oleju silnikowego? Pierwsza liczba od 0W do 25W określa lepkość oleju. Im niższa liczba tym niższa temperatura powietrza w jakiej olej może być eksploatowany. Z tej klasyfikacji wynika, że olej 25W sprawdzi się wyłącznie w temperaturach do -10ºC w górę, a olej o klasyfikacji 0W będzie się doskonale spisywał przy niższych temperaturach dochodzących nawet do -30ºC. Druga liczba określa wytrzymałość oleju w zakresie wysokich temperatur. W tej charakterystyce skala jest 5 stopniowa (20, 30, 40, 50, 60). Nie wolno mieszać olejów między sobą. Ewentualne braki powinno się zawsze uzupełniać dokładnie takim samym olejem, jaki znajdował się dotychczas w zbiorniku. Nie powinno się stosować olejów syntetycznych w samochodach z dużymi przebiegami, gdzie do tej pory korzystano z oleju mineralnego. Taka czynność może wyrządzić dużą liczbę szkód silnikowi samochodowemu. Decydując się na zakup oleju silnikowego zwracajmy uwagę na artykuły pochodzące od znanych producentów. Wieloletnie doświadczenie w produkcji olejów silnikowych pozwoliło im na dojście niemal do perfekcji w dziedzinie smarowania silnika.

Dodaj komentarz