SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Dbajmy o hamulce

Samochód, który pędzi 100 km/h, by zatrzymać się w sytuacji awaryjnej, potrzebuje sprawnych hamulców. By hamulce działały prawidłowo i skutecznie wytrącały prędkość, muszą być w idealnym stanie technicznym. 

Hamulce są zdecydowanie jednymi z najważniejszych elementów układu hamulcowego oraz w konstrukcji całego samochodu. Bardzo istotne jest, by utrzymać je w odpowiedniej, dobrej kondycji.

Regularnie sprawdzaj hamulce

hamulce w samochodzie

Hamowanie awaryjne.

Nie czekaj aż drobna usterka wpłynie negatywnie na sprawność hamulców i spowoduje, że będziesz zagrożeniem na drodze. Jeżeli układ hamulcowy w Twoim samochodzie przestanie działać prawidłowo, udaj się do warsztatu w celu diagnozy usterki. Nie czekaj aż elementy cierne ulegną całkowitemu zużyciu. Niska skuteczność hamulców, obniża długość drogi hamowania oraz obniża bezpieczeństwo.

Nie oszczędzaj na podzespołach

Upewnij się, że korzystasz z wysokiej jakości części układu hamulcowego, które pochodzą od zaufanych i cenionych na rynku producentów. Niska cena, nieznany producent i zastosowanie najtańszych zamienników nie gwarantują wysokiej trwałości i skuteczności. Najlepiej kupować w sieci, z pewnych źródeł, gdzie znajdziemy elementy układu hamulcowego w najlepszych cenach.

Uważaj na nieuczciwość mechaników

Decydując się na przekazanie czynności naprawczych warsztatowi, zwróć uwagę na dokładność mechanika, który dokonuje wymiany. Zadbaj o to, by jakość zleconej pracy stała na wysokim poziomie. W końcu wymiana tarcz i klocków hamulcowych wiąże się z dokładnym oczyszczeniem piasty, zacisku oraz prowadnic. Zaniedbanie tych czynności sprawi, że nawet najlepsze elementy ulegną przedwczesnemu zużyciu.

Na koniec, ponownie przypominamy, by z wymianą elementów układu hamulcowego nie zwlekać do ostatniej chwili, kiedy pojawią się niepokojące, uciążliwe wręcz, dźwięki lub gdy zapali się kontrolka na desce rozdzielczej. Klocki i tarcze hamulcowe to typowe części eksploatacyjne, które obok filtrów oleju i powietrza są elementami najczęściej wymienianymi. Od jakości ich pracy zależy nasze bezpieczeństwo. Warto mieć to na uwadze.

Dbajmy o hamulce, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie:

  • ostrzegawczy pisze:

    znam takich, co o hamulce nie dbają w ogole :/ no cóz, trzeba byc naprawde malo rozsądnym jeżeli decyduje się na takie ryzyko … a potem sie okazuje ze wystarczylo miec sprawne klocki i wypadku by nie było :/ taka prawda

  • ŁukaszB pisze:

    Wielu kierowców też ignoruje (w starszych samochodach) lampkę ABS’u. Nie wychodźcie z założenia, że nie jest istotna. Sprawdźcie przyczynę, u mnie przez powikłania z tym pedał hamulca potrafił się zablokować i o mało doszło do tragedii! Z takimi podzespołami trzeba być dodatkowo rozsądnym.

Dodaj komentarz