SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Jak wymienić olej silnikowy?

Odpowiednie dobranie oleju silnikowego jest bardzo ważnym czynnikiem przy eksploatacji samochodu. Wielu kierowców bagatelizuje wymianę oleju silnikowego, co może prędko skończyć się poważną awarią jednostki napędowej.

olej_silnikowyWarto stosować się do rad ekspertów, które wskazują jak dobierać oraz wymieniać oleje silnikowe. Jedna z zasad tyczy się oleju syntetycznego. Tego typu oleju pod żadnym pozorem nie można mieszać z olejem mineralnym. Nie można go stosować także do silników starszych samochodów, które mają spory przebieg, a były eksploatowane dotąd na oleju mineralnym. Istnieje wtedy bardzo duże ryzyko powstania wycieków oleju.

Oleje syntetyczne są stosowane w najnowszych modelach samochodów. Zapewniają one o wiele lepszą ochronę części silnika i charakteryzują się niską lepkością. Pozwala to na precyzyjne pokrycie powierzchni, która narażona jest na tarcie w każdym zakresie temperatur.

Przy samej wymianie oleju należy zawsze stosować się do zaleceń producenta silnika. Inne metody stosowania będą przy silnikach w starszych modelach, a inne w tych najnowszych gdzie olej stanowi ważny element konstrukcyjny silnika.

Niezwykle istotny jest również sam dobór oleju. Tutaj nie należy kierować się ceną, a jakością. Wybór produktów od nieznanych producentów może okazać się zgubny, gdyż ucierpi na tym cały silnik. To co zostało zaoszczędzone na kupnie, wyda się na naprawę, a jej koszt na pewno będzie o wiele większy. Powinno się więc korzystać z usług znanych i renomowanych producentów olejów silnikowych.

Istnieje taka zasada, że najlepiej trzymać się jednego rodzaju i producenta oleju. Jeśli jeździ się na syntetyku, to ewentualne braki powinno uzupełniać się tym samym rodzajem oleju. Po jakimś czasie można dokonać zamiany rodzaju oleju, ale tylko z oleju rzadszego na gęstszy, tzn. z syntetycznego można zmienić na półsyntetyczny. Dlatego przy kupnie samochodu warto spytać byłego właściciela jaki typ oleju był do tej pory wlewany. Gdy tego nie wie to przed planowaną wymianą warto spytać się mechanika o diagnozę stanu silnika.

Wymiana oleju to ważna czynność przy użytkowaniu samochodu, na którą należy poświęcić więcej czasu. Również przy samym procesie zakupu, a kupować powinno się tylko w sprawdzonych sklepach. Doskonały wybór olejów silnikowym w najniższych cenach można znaleźć w sklepie internetowym iParts.pl http://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,65.html, gdzie znajduje się bogata oferta wysokiej jakości płynów i olejów silnikowych.

Jak wymienić olej silnikowy?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie:

  • Oley pisze:

    Mało osób zdaje sobie z tego sprawę jak ważny jest olej i jego terminowa wymiana. O klasach lepkości można by rozmawiać długo, ważny jest też jednak producent. Popularnego Castrola i Mobila nie polecam, to już nie to samo, co kilkanaście lat temu. Moim zdaniem z powszechnie dostępnych, najlepsze są oleje Motul oraz Valvoline. Osobiście używam: http://www.agito.pl/valvoline-vr-1-racing-10w60-5l-olej-polsyntetyczny-2565-894990.html

Dodaj komentarz