SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Jaki alkomat wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał wątpliwości, czy może wsiąść za kółko. Udana impreza, kolejny dzień i czas na powrót do domu. Jednak czy możemy już prowadzić nasz samochód? Statystyki pokazują, że wielu kierowców nie ma świadomości jak długo w ich organizmie może znajdować się niebezpieczna zawartość alkoholu. Rozwiązaniem tego problemu wydaje się być niewielkie urządzenie, którym w każdej chwili możemy wykonać badanie trzeźwości. Obecnie możemy przebierać wśród ofert alkomatów, jednak jak znaleźć i kupić ten odpowiedni?

Jaki alkomat wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Alkomat do użytku domowego. Jaki będzie najlepszy?

Alkomaty to dzisiaj niewielkich rozmiarów urządzenia, które mogą być wykorzystywane przez praktycznie każdego po zapoznaniu się z instrukcją obsługi, a ich zadaniem jest pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów alkomatów, które oferowane są w bardzo różnych przedziałach cenowych. Starajmy się unikać najtańszych urządzeń, które oprócz obniżonej żywotności, wymagają dużej częstotliwości wykonywanych kalibracji, a ponadto nie dają pewności co do poprawności odczytu.

Podział alkomatów ze względu na technologię

Istnieją trzy podstawowe rodzaje alkomatów, które wynikają z wykorzystanej w nich technologii. Są to m.in. alkomaty z sensorami:

półprzewodnikowymi – jego działanie opiera się na elektrodach, które pod wpływem wdmuchiwanego do środka powietrza utleniają się i ograniczają przepływ prądu. Właśnie w ten sposób badana jest zawartość alkoholu. Rozwiązanie to ma szereg wad, ponieważ nie jest precyzyjne, pobiera znaczne ilości prądu przez co szybko rozładowuje baterie, a wpływ na pomiar mają warunki zewnętrzne,

elektrochemicznymi – to obecnie najpopularniejszy typ alkomatu. Urządzenia wyposażone w taki sensor wykorzystywane są przez Policję oraz inne służby. Alkomaty tego typu są stosunkowo precyzyjne w pomiarach, a także odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Nie trzeba ich też zbyt często poddawać kalibracji,

spektrofotometrycznymi – wyjątkowo dokładne alkomaty, drogie oraz skomplikowane, wykorzystujące do pomiarów podczerwień.

Na co zwracać uwagę przy kupnie alkomatu?

Decydując się na zakup takiego urządzenia zadbajmy o to, by w pakiecie z nim otrzymać możliwość darmowych serwisów oraz kalibracji lub przynajmniej znaczną zniżkę na takie usługi. Jest to proces, który trzeba wykonywać co pewien okres, przeważnie określany ilością wykonanych badań. Koszty takiego działania są często stosunkowo wysokie, więc jakiekolwiek zniżki oraz promocje odciążą nasz portfel podczas późniejszej eksploatacji. Oprócz tego zadbajmy o to, by alkomat posiadał odpowiedni atest, będący potwierdzeniem jego jakości oraz poprawności pomiarów. Tylko urządzenia opatrzone takim certyfikatem mogą nam podać ścisły i prawidłowy wynik.

Urządzenia takie jak alkomat zawsze starajmy się kupować w sprawdzonych sklepach oraz zaufanych salonach lub punktach ich sprzedaży. Do sklepów internetowych tego typu z pewnością należy Sklep-alkomat.pl, który oferuje swoim klientom doskonałej jakości urządzenia w atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz