SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Jakie klucze powinieneś mieć w garażu?

Niemal każdy wie, co to jest klucz płaski, oczkowy. Gdy mowa o fajkowych, bądź nasadowych i nastawnych, to pojawia się pewnego rodzaju zamyślenie. A do czego służą wspomniane klucze? Z tym pytaniem jest o wiele gorzej, a mało kto ma świadomość tego, w jakim celu zostały stworzone poszczególne przybory. 

Klucze płaskie do lekkich praczestaw kluczy dla każdego

Podstawową zasadą o której należy pamiętać, jest fakt, że gdy natraficie na problem z odkręceniem śruby, warto wypróbować wtedy inny klucz, ew. nasadkę. Poszczególne rodzaje kluczy mają odmienną skuteczność, które zależy przede wszystkim od budowy klucza. Prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem tego narzędzia są klucze płaskie, które zwykle występują w wersji dwustronnej (każda ma inny rozmiar). Klucz płaski pozwala na stosunkowo łatwe przykręcanie i odkręcanie śrub. Ze względu na swoją budowę nadają się głównie do miejsc łatwo dostępnych, w których możliwe jest operowanie narzędziem dookoła śruby. Jak w tytule akapitu – są przeznaczone do lekkich prac, gdzie nie jest wymagana duża siła.

Kiedy klucze oczkowe i fajkowe?

Zacznijmy od klucz oczkowych, które doskonale chronią łeb śruby przed ścieraniem i otarciami. Ten rodzaj kluczy pozwala także na znacznie bezpieczniejszą pracę, zwłaszcza w miejscach, gdzie trudno się dostać. Prawdopodobieństwo, że klucz się ześlizgnie podczas wykonywania obrotu jest o wiele mniejsze niż ma to miejsce w przypadku kluczy płaskich. Klucze te występują w kilku rodzajach tj. wersje płasko-oczkowe, oczkowe półotwarte i modele odsadzone. Klucze oczkowe pozwalają użyć więcej siły, a do niektórych wersji można zakładać wszelkiego rodzaju przedłużki, dzięki czemu prościej dostać się do trudno-dostępnych miejsc.

Zestawy kluczy nasadowych

Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne zestawy kluczy nasadowych. W jednym opakowaniu znajdziemy komplet nasadek i dopasowane do nich rękojeści wyposażone w grzechotki, dzięki którym możliwe staje się odkręcenie i dokręcenie niemal każdej śruby. Bardziej rozbudowane pakiety często zawierają także klucze płasko-oczkowe w najpopularniejszych rozmiarach oraz niezbędne akcesoria, jak końcówki wkrętaków. Dobrej jakości modele są niezwykle wytrzymałe i mogą przenosić większe siły.

Klucz nastawny dla każdego

Kluczem, który powinien znaleźć się w każdym garażu jest popularny klucz nastawny. To narzędzie, które posiada regulowany rozstęp szczęk, co umożliwia pracę ze śrubami o różnych rozmiarach. Klucz nastawny to niezwykle uniwersalne narzędzie, które przyda się niemal w każdym przydomowym warsztacie. Odkręcimy nim małe i duże nakrętki, pod warunkiem, że będziemy do nich mieli swobodny dostęp.

Dodaj komentarz