SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Kiedy wymienić elementy układu hamulcowego?

Jak poznać, że tarcze, klocki, przewody czy jakiekolwiek inne podzespoły są na tyle zużyte, że wymagają wymiany? W tym artykule, przedstawione zostaną najczęstsze „sygnały ostrzegawcze” informujące o złym stanie technicznym części hamulcowych.Zaniedbanie tarcz, klocków czy innych elementów układu hamulcowego może powodować nie tylko poważne awarie tego układu, ale przede wszystkim zagraża naszemu bezpieczeństwu. Jak rozpoznać, że części układu hamulcowego powoli zbliżają się do kresu swojej żywotności? Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać stan poszczególnych elementów. Zaleca się kontrole minimum 2 razy w roku. Nie wszyscy jednak mają czas i motywację aby zaglądnąć pod samochód i sprawdzić w jakim stanie są poszczególne części.

kiedy wymienic tarcze

Niektórych awarii można uniknąć, trzeba tylko odpowiednio wcześnie zareagować. Słysząc hałas lub piszczenie dochodzące z okolic kół, powinniśmy bezwzględnie sprawdzić stan klocków i tarcz, gdyż taki dźwięk może świadczyć o ich dużym zużyciu.. Nie wymaga to wizyty w specjalistycznym warsztacie. Wystarczy odkręcić koło i przez otwór kontrolny sprawdzić grubość okładzin hamulcowych na klockach. Warto także sprawdzić, czy tarcze nie mają licznych, głębokich „rowków” lub czy ich grubość nie jest mniejsza niż ta zalecana przez producenta. Jeśli w trakcie hamowania odczuwamy, że samochód „ściąga” na lewą lub prawą stronę, może to być objaw niesprawnych lub nieprawidłowo działających zacisków. Trzeba też pamiętać, aby nie zostawiać na mrozie samochodu z zaciągniętym hamulcem ręcznym, gdyż niejednokrotnie kończy się to wizytą w warsztacie – często przy użyciu lawety. Jest to element układu hamulcowego, który kierowcy często lekceważą i dowidują się o jego uszkodzeniu dopiero na przeglądzie.

 

Jeśli chodzi o to kiedy dokonać wymiany/naprawy, nie ma określonej konkretnej liczby przejechanych kilometrów. Zależy to od naszego stylu jazdy, od tego gdzie jeździmy i jak często. Współczesne samochody są wyposażone w różne czujniki i sygnalizatory, które nas powiadamiają o złym stanie technicznym poszczególnych części. Należy jednak pamiętać, że czujniki również mogą ulec awarii, dlatego kluczem do sprawnego układu hamulcowego i bezpiecznej jazdy są regularne wizyty w warsztacie samochodowym.

We współpracy z: www.nowe-hamulce.pl

Opinie:

  • Wojciech pisze:

    ja moje będe musiał chyba za niedługo wymienić, ale klocki. Z grubszymi sprawami kieruję się do mechanika

Dodaj komentarz