SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Zabezpieczenie lakieru samochodu na zimę

Warunki atmosferyczne właściwe zimie, potrafią uszkodzić niemal każdą lakierowaną powierzchnię. Aby zachować dobry stan lakieru, trzeba go prawidłowo zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników, takich jak mróz i śnieg, ale też brud i sól zalegające wówczas na drogach.

Na rynku dostępnych jest wiele środków zabezpieczających powierzchnie lakierowane, które sprawiają, że zima nie czyni większych szkód samochodowi. Wśród stosowanych preparatów kosmetycznych wymienić można płyny, pasty i woski, które sprawią, że karoseria po zimie nadal będzie wyglądała jak nowa.

Ale od czego zacząć? Przede wszystkim na początku należy dokładnie sprawdzić stan powierzchni i lakieru samochodu, aby nie przeoczyć poważniejszych usterek, które wymagają bardziej zaawansowanych napraw, a nie tylko konserwacji. W dalszej kolejności koniecznie należy bardzo dokładnie oczyścić karoserię, aby usunąć nawet najstarsze i najmniejsze zabrudzenia, które pozostawione mogą doprowadzić do powstania korozji.

Jeśli samochód przeszedł już wszystkie powyższe zabiegi i został odpowiednio przygotowany można przejść do dalszych działań.

Na początku można zacząć od polerowania, które wygładzi nierówności na powierzchni karoserii. Jednak trzeba to robić umiejętnie, aby nie zniszczyć lakieru. Do tego zabiegu można użyć polerki, ale można go również wykonać ręcznie. Ważne, aby dobrać odpowiednią pastę, która ochroni lakier przed nadmiernym starciem. Wygładzona powierzchnia samochodu będzie bardziej odporna na zabrudzenia. W tym momencie można przejść do kolejnego etapu pracy.

Aby zabezpieczyć karoserię przed uszkodzeniami, trzeba sięgnąć po wosk. Preparat ten jest bardzo łatwy do nałożenia, ponieważ można go zwyczajnie wcierać jakąś szmatką. Trzeba tylko pamiętać o równomiernym rozprowadzeniu, ponieważ to właśnie ten preparat sprawia, że samochód się błyszczy i wygląda jak nowy. Ponadto wosk chroni przed zabrudzeniami, więc powinna być nim pokryta cała karoseria. Wosk można nakładać bezpośrednio po polerowaniu, ale tu trzeba pamiętać o oczyszczeniu powierzchni z drobinek i resztek pasty. Woskowanie można też poprzedzić przetarciem powierzchni lakierowanej mleczkiem polerskim.

Regularne stosowanie powyższych zabiegów skutecznie ochroni maskę samochodu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne towarzyszące zimie.

Dodaj komentarz