SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Amortyzatory: objawy uszkodzeń i usterek

Doświadczeni mechanicy wciąż powtarzają swoim klientom, że amortyzatory to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie – przede wszystkim jeśli mowa o bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Amortyzatory mają istotny wpływ na szereg ważnych procesów w aucie, niekoniecznie spokrewnionych z tłumieniem nierówności…

Amortyzatory to bardzo istotne podzespoły układu zawieszenia, która mają także duży wpływ na drogę hamowania pojazdu oraz odpowiednią kontrolę użytkownika nad samochodem. Dlatego też niezwykle ważne jest, by amortyzatory w samochodzie były sprawne. Żeby tak się stało, należy nauczyć się prawidłowo rozpoznawać usterki amortyzatorów.

Amortyzatory: objawy uszkodzeń i usterekUsterki amortyzatorów

Sprawnie działające amortyzatory sprawiają, że samochód nie tylko zapewnią użytkownikowi to, że samochód będzie bezpieczniej poruszał się po drodze w trakcie jazdy i hamowania, ale także wpłyną pozytywnie na obniżenie drgań samochodu i niwelowanie wszelkich nierówności, które napotka kierowca. Takie rozwiązanie bardzo istotnie wpływa na komfort podróżowania. Z tego powodu wielu fachowców radzi, by jak najszybciej udać się do serwisu, jeśli pojawią się pierwsze oznaki niesprawnych amortyzatorów.

Jakie to objawy? Tutaj przede wszystkim eksperci wymieniają czynniki takie jak nierównomierne zużycie opon, niepewne zachowanie się samochodu na zakrętach oraz wydłużona droga hamowania. Niebezpieczne mogą okazać się także koła odrywające się od jezdni oraz podskakujące w czasie gwałtownego hamowania, wyraźne przechyły samochodu w trakcie pokonywania zakrętów oraz efekt tak zwanego pływania i bujania pojazdu.

Uchroń się przed niebezpieczeństwem

Dzięki wczesnemu rozpoznaniu objawów potencjalnych usterek amortyzatorów, można w porę wyeliminować ryzyko powstania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Pamiętajcie, że nie są one wcale błahe, bowiem niesprawne amortyzatory mogą skutkować wydłużoną drogą hamowania, utratą przyczepności i panowania nad samochodem – konsekwencje mogą być bardzo groźne. Oprócz tego znacznie zmniejsza się komfort jazdy, a ogumienie skraca swoją żywotność.

Amortyzatory to podstawowy element układu zawieszenia i dlatego powinno się na bieżąco kontrolować ich stan oraz ewentualnie wymienić uszkodzone podzespoły. Pamiętajcie, że amortyzatory wymieniamy wyłącznie parami na jednej osi – dobrą ofertę znajdziecie pod adresem http://www.autoamortyzatory.pl/amortyzatory/k,100121/, gdzie dostępne są podzespoły renomowanych producentów z tego segmentu produkcyjnego. Na szybkość zużycia amortyzatorów nie mamy dużego wpływu – większość zależy mimo wszystko od warunków i stanu dróg po których się poruszamy, a te w Polsce są w opłakanym stanie. Dlatego regularna kontrola i ewentualna wymiana podzespołów na nowe, sprawne jest bardzo istotna.

Opinie:

  • cyber34 pisze:

    Dokładnie, na amortyzatory trzeba uważać i dbać, bo inaczej szybko się popsują, a koszt naprawy nie jest mały. Ja jeśli wymieniam, to tylko na oryginalne, wolę dopłacić i wiedzieć, że trochę jednak wytrzymają.

Dodaj komentarz