SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Jak odkręcić zapieczoną śrubę?

Zapieczona śruba to zmora każdego kierowcy, który pragnie dokonać wymiany, bądź naprawy danego podzespołu. Dlatego postanowiliśmy przedstawić Wam sprawdzone sposoby na odkręcenie zapieczonej śruby, co ułatwi prace naprawcze. 

Psiknij preparatemzapieczona śruba

Bez wątpienia jednym z najprostszych sposobów na odkręcenie zapieczonej śruby, jest spryskanie gwintu specjalnym preparatem smarującym. Po odczekaniu kilku minut, gdy środek zacznie działać, można przystąpić do pierwszej próby odkręcenia śruby. Takie rozwiązanie okazuje się bardzo skuteczne w sytuacji, gdy preparat dociera do gwintu. Zdarza się jednak, że śruba szczelnie przylega do powierzchni i szanse na to znacznie maleją. Niekiedy wystarczy obstukać młotkiem śrubę, by struktura zapieczenia uległa poluźnieniu i ponownie spryskać preparatem, który wówczas dotrze do gwintu. Niestety, taki sposób nie zawsze okazuje się skuteczny, dlatego warto szukać także innych rozwiązań.

Klucz udarowy

Inne rozwiązanie, nieco bardziej profesjonalne, to użycie klucza udarowego, którego odpowiednia konstrukcja i właściwie dobrane składniki stopowe sprawiają, że narzędzie może przyjmować ogromną siłę uderzenia. Zasada użycia klucza udarowego jest stosunkowo prosta. Klucz zakładamy na łeb śruby lub nakrętkę i uderzamy młotkiem w ramię. W chwili uderzenia powstanie odpowiednio duży moment obrotowy, który powinien pomóc w ruszeniu śruby.

Dodaj komentarz