Akumulatory wykorzystywane są we wszystkich samochodach. Stanowią część składową, bez której żadne auto nie ruszy z miejsca. By akumulator służył odpowiednio długo, należy korzystać z niego zgodnie z określonymi zasadami.
Akumulatory samochodowe przystosowane są do działania w stanie kompletnego naładowania. Rozładowanie akumulatora to obniżenie jego możliwości, co w sposób znaczący skraca okres korzystania z tego podzespołu. Specjaliści twierdzą, że akumulatory powinny być wykorzystywane przez około 5 lat. Później urządzenie należy wymienić.
Jak wydłużyć żywotność akumulatora?
Bardzo istotne, a często pomijane, jest umieszczenie akumulatora odpowiednio mocno na nadwoziu. Kolejną zasadą jest dopilnowanie, by akumulator nigdy nie został rozładowany do końca. Można wykorzystać w tym celu areometr, który pozwoli sprawdzić czy akumulator posiada odpowiednią gęstość. Ważne okazuje się także, by nie był bardzo ubrudzony, a szczególnie zachlapany elektrolitem, gdyż może to doprowadzić do szybkiego rozładowania akumulatora. Oprócz tego co około 6 miesięcy należy sprawdzić napięcie akumulatora (powinno wynosić od 13,8 do 14,4 V).
Czego unikać względem akumulatorów?
Przede wszystkim do akumulatora nie wolno zbliżać się z ogniem, gdyż może to doprowadzić nawet do wybuchu. Inną podstawową zasadą jest absolutny zakaz przewracania oraz rozbijania tego elementu. Akumulator nie powinien być pozostawiony na okres dłuższy niż dwa miesiące bez użytkownika, gdyż może dojść do zasiarczenia. Niedopuszczalne jest również ładowanie akumulatora prądem o zbyt dużym napięciu.
Zużyty akumulator – co robić?
Zgodnie z prawem, kupujący nowy akumulator musi zwrócić stary i wykorzystany. Jeśli klient nie ma przygotowanego akumulatora przy zakupie to należy pobrać kaucję zwrotną w wysokości 30 zł na 30 dni. Jest to czas, by zwrócić stary i tym sposobem odzyskać pieniądze.