SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Co warto wiedzieć o sprężynach zawieszenia?

Głównymi elementami odpowiedzialnymi za tłumienie drgań w samochodzie są amortyzatory. Niemnie jednak pozbawione sprężyn zawieszenia nie byłyby one w stanie same zapewnić komfortu jazdy kierowcy i jego pasażerom. Sprężyny poza tłumieniem drgań odgrywają również kilka innych ważnych ról. Przyjrzymy się bliżej tym elementom, które wbrew pozorom są niezwykle istotnymi częściami zawieszenia.

Zadania sprężyn zawieszenia

Poza tłumieniem drgań, sprężyny zawieszenia częściowo wyręczają amortyzatory również w innych kwestiach. Pomagają one bowiem zachować odpowiednią przyczepność kół do jezdni. Niemniej jednak podstawowym zadaniem sprężyn jest ograniczenie nacisku nadwozia na zawieszenie. Sprężyny resorują pojazd, dzięki czemu zawieszenie jest odciążane. Działanie to ma szczególnie duże znaczenie na wybojach, na których poprzez ruch nadwozia wytwarza się ogromna siła, której nacisk na zawieszenie mógłby je doszczętnie zniszczyć. Sprawne sprężyny w takich sytuacjach uniemożliwiają przeniesienie całej tej siły na wahacze czy koła, co pozwala kontynuować komfortową jazdę.

Sklep z tanimi częściami zawieszenia

Trwałość sprężyn zawieszenia

Omawiane sprężyny zawieszenia to elementy o niezwykle prostej konstrukcji. Pojedyncza sprężyna to zwinięty drut i nic poza tym. Tym samym nie istnieje zbyt wiele możliwości, jeśli chodzi o awarie sprężyny. Warto też zaznaczyć, że są to często solidne, metalowe konstrukcje odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Nie oznacza to jednak wcale, że sprężyny nie ulegają uszkodzeniom. Agresywna jazda po wybojach czy też po prostu nieco niższa jakość tych elementów mogą doprowadzić do pęknięcia drutu. Przeważnie pojedyncze pęknięcie nie daje się szczególnie we znaki, jednak może ono być przyczyną pojawienia się kolejnych uszkodzeń. Ich objawy to m.in.: drgania w czasie jazdy, gorsza przyczepność kół, silne wstrząsy na wybojach. Jakiekolwiek sygnały niesprawności ze strony sprężyn zawieszenia oznaczają konieczność jak najszybszego sprawdzenia, w jakim stanie są te części. Rzecz w tym, iż uszkodzenie sprężyny to nie tylko niższy komfort jazdy, ale również zwiększone ryzyko wypadku.

Dobre sprężyny zawieszenia

Ażeby uniknąć problemów ze sprężynami, zwykle wystarczy wybrać elementy wysokie jakości. Dobrze wykonane i zamontowane sprężyny przeważnie nie wymagają wymiany przez wiele lat. Warto również zauważyć, że nawet wysokie jakości sprężyny nie nalezą do najdroższych części samochodowych. Sklep z tanimi częściami zawieszenia oferuje sprężyny od sprawdzonych producentów w cenach rzędu nawet 120-160 zł. Wydaje się, iż nie jest to duży wydatek, jak na element, który posłuży nam przez co najmniej kilka najbliższych lat.

Dodaj komentarz