W sklepach motoryzacyjnych coraz więcej jest części regenerowanych. Wielu użytkowników pyta nas, czy warto kupować tego typu produkty i czy można mieć do nich zaufanie. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym są samochodowe części regenerowane.
Dlaczego w ogóle producenci nowych części (zamiennych i oryginalnych) regenerują używane podzespoły i ponownie je sprzedają? Przede wszystkim, jest to zarówno rozwiązanie ekologiczne (w ten sposób nie zaśmiecamy środowiska naturalnego starymi częściami), jak i tańsze dla użytkownika.
Jest to także narzędzie marketingowe dla producentów części zamiennych, którzy mogą pozyskiwać nowych klientów poprzez znaczną obniżkę cen. Koncerny podkreślają, że produkty regenerowane mają dokładnie takie same właściwości co produkty nowe, posiadają taką samą gwarancję, a są przy tym tańsze. Jedynym warunkiem jest dostarczenie producentowi starego, zużytego elementu w zamian.
Trzeba tutaj jednak pamiętać, że aby producent przyjął naszą starą część, muszą zostać spełnione warunki, określone w programie wymiany. Po pierwsze, stare części muszą być zamiennikami dla produktu regenerowanego (wszelkie samoróbki, pierwotnie niepasujące do danego modelu auta odpadają). Poza tym, części te muszą być kompletne i nie mogą mieć uszkodzeń nie wynikających z normalnego użytkowania (uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji, złego montażu czy nieumiejętnej naprawy wykluczają taką część).
Suma sumarum, muszą nadawać się do ponownej naprawy i wprowadzenia do obiegu. Jeśli więc dana część uległa uszkodzeniu na skutek działania przeciążeń, odkształceń czy zmian strukturalnych bardzo możliwe, że producent przyjmie naszą część – nie ma bowiem kryterium, że przyjmowane są części wyłącznie zużyte, wyeksploatowane.
W chwili obecnej wiele części samochodowych poddawanych jest regeneracji, jednak nie wszystkie. Niektóre można wykorzystywać wyłącznie jednorazowo (np. świece żarowe czy żarówki), a niektóre nie są regenerowane ze względów bezpieczeństwa (np. części hamulcowe).
Do najczęściej regenerowanych części zaliczamy komponenty silnika takie jak cylindry, tłoki, wtryskiwacze, pompy wtryskowe, aparaty zapłonowe, rozruszniki, alternatory czy turbosprężarki. Poza tym, regenerowane są części zawieszenia i systemu napędowego, począwszy od części takich jak wahacze, amortyzatory, sprężyny czy sworznie kończąc na końcówkach drążków kierowniczych, półosiach i skrzyniach biegów.
Ceny części regenerowanych są zazwyczaj o kilkadziesiąt procent tańsze, niż nowych. Zależą one od złożoności danego elementu, modelu samochodu czy firmy regenerującej.
Regenerowane części okazały się wybawieniem szczególnie dla niektórych właścicieli samochodów wyposażonych w silnik Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa typu common rail lub pompowtryskiwaczami. Nowe części do silników tego typu są bardzo drogie, a te jednostki napędowe mają tendencję do usterek. Rozwiązaniem są więc podzespoły regenerowane, o wiele tańsze niż ich nowe odpowiedniki.
Części regenerowane,