SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Jak sprawdzić i kiedy wymienić amortyzatory?

Amortyzatory

Amortyzatory to jedne z głównych elementów układu zawieszenia w samochodzie. Ich budowa jest stosunkowo prosta, a rola jaką spełniają bardzo ważna. Amortyzatory w połączeniu ze sprężynami redukują drgania wywoływane przez nierówności. To właśnie dzięki nim nasza jazda staje się znacznie bardziej komfortowa. Mają one również wpływ na nasze bezpieczeństwo, ponieważ dbają by żadne z kół podczas pokonywania zakrętu nie oderwało się od nawierzchni.

Jak sprawdzić stan amortyzatorów w samochodzie?

Trudno jest konkretnie ustalić rzeczywisty stan naszych amortyzatorów. Nie licząc skrajnych przypadków takich jak niemalże całkowita utrata sprawności amortyzatora czy nieszczelność i wyciek oleju z jego wnętrza nie będziemy w stanie zweryfikować jego stanu. Oczywiście pojawią się różnego rodzaju objawy, takie jak charakterystyczne bujanie samochodu po najechaniu na nierówności, lecz dla mniej doświadczonego kierowcy będą one bardzo trudne do wychwycenia.

W celu sprawdzenia stanu amortyzatorów w naszym samochodzie powinniśmy udać się na pobliską stację diagnostyczną, gdzie przy użyciu specjalistycznego sprzętu diagnosta lub mechanik sprawdzą stan naszych amortyzatorów.

Kiedy wymienić amortyzatory?

Amortyzatory należy wymienić w kilku określonych przypadkach. Najczęściej spotykanym powodem jest ich zużycie, które możemy zdiagnozować wybierając się do specjalistycznego warsztatu, posiadającego profesjonalny sprzęt. Amortyzatory należy wymienić również w przypadku, gdy dojdzie do ich uszkodzenia lub wycieku oleju z jego wnętrza. W obu tych przypadkach konieczna jest bezzwłoczna wymiana amortyzatorów na nowe.

Jako kierowca każdy z nas powinien pamiętać, że od stanu amortyzatorów w jego samochodzie zależy bezpieczeństwo jego oraz innych uczestników ruchu. Warto więc podczas jazdy zwracać uwagę na to, czy samochód prowadzi się prawidłowo, czy na nierównościach nie odczuwamy charakterystycznego bujania oraz czy w zakrętach nie pojawia się efekt zbyt mocnego pochylania nadwozia.

Jak prawidłowo wymienić amortyzatory?

Najważniejsze i kluczowe jest to, by amortyzatory były wymieniane parami. Oznacza to, że jeśli podejmujemy się wymiany jednego amortyzatora na danej osi naszego samochodu to powinniśmy również wymienić drugi. Przykładowo, jeśli wymieniamy jeden z przednich amortyzatorów to powinniśmy pamiętać o wymienieniu drugiego.

Pamiętajmy również, że wymiana amortyzatora w samochodzie jest procesem złożonym i wymagającym nieco większych umiejętności oraz bardziej zaawansowanych narzędzi. Jeśli nie jesteśmy pewni czy podołamy wymianie amortyzatorów w naszym samochodzie, lepiej powierzmy ją specjalistom.

Dodaj komentarz