SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Wymiana klocków hamulcowych to jedna z powszechniejszych napraw, która jest przeprowadzana przy samochodach osobowych. Nic dziwnego, jest to typowa część eksploatacyjna, która zużywa się stopniowo, a jednocześnie bardzo ważna – warunkuje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dzisiaj postaramy się więc opisać, jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie.

W przypadku sporej liczby aut, do wymiany klocków hamulcowych na przednią oś będziemy potrzebować jedynie komplet standardowych narzędzi. Jeśli zabieramy się za tego typu naprawę po raz pierwszy, warto zarezerwować sobie wolny cały dzień – na wypadek wystąpienia jakichś komplikacji itp.

Zalecamy także, aby cały proces był przemyślany. Przed wymianą klocków warto więc sprawdzić stan pozostałych komponentów układu hamulcowego (i w razie potrzeby zakupić nowe na wymianę), zaopatrzyć się w odpowiednie smary, podkładki, narzędzia, uszczelki itp.

Eksperci zalecają, by nie czekać z wymianą klocków czy też tarcz hamulcowych na ostatnią chwilę. Mocno zużyte części układu hamulcowego nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniej jakości hamowania, hamulce przegrzewają się, co może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Wielu użytkowników pyta o zależność pomiędzy trwałością tarcz a klocków. Nie można nazwać tego regułą, ale zazwyczaj na jedną wymianę tarcz przypadają dwie wymiany klocków. Wszystko zależy jednak od modelu samochodu, bowiem w przypadku różnych systemów hamulcowych czas eksploatacji różni się znacząco. Trzeba też pamiętać, że nie ma sensu wymieniać nowych klocków przy starej, mocno zużytej tarczy – lepiej od razu wymienić cały komplet, klocki bowiem „układają” się do danej tarczy.

Reasumując, przy wymianie klocków nie ma sensu kierować się regułami czy też zasadami, najlepiej po prostu zmierzyć ich grubość oraz skontrolować ich stan. Wszelkie ubytki czy też pęknięcia okładzin ciernych są dla nich dyskwalifikujące, tak samo jak grubość mniejsza niż dopuszczalna wartość podana przez producenta.

Klocki hamulcowe należą do grupy najważniejszych części eksploatacyjnych i absolutnie nie powinniśmy na nich oszczędzać. Najlepiej zdecydować się na towary znanych oraz renomowanych producentów, którzy specjalizują się w produkcji części układu hamulcowego. Tego typu produkty charakteryzują się wysoką jakością, a poza tym objęte są gwarancją.

Jeśli już zaopatrzymy się w niezbędne części, możemy przystąpić do wymiany klocków hamulcowych. Pierwszym krokiem będzie ściągnięcie koła, odkręcenie śruby od zacisku hamulcowego i podniesienie zacisku do góry. Tym sposobem zapewniamy sobie dostęp do klocków – ostrożnie wyjmujemy zużyte klocki, a w ich miejsce montujemy nowe. Przy tej czynności pamiętajmy aby wcisnąć tłoczek w zacisku, dzięki czemu możliwe jest założenie zacisku na nowe, grubsze klocki. Tłoczek możemy wcisnąć przy pomocy odpowiednich kluczy.

To wszystko brzmi bardzo prosto, jednak w trakcie wymiany klocków hamulcowych niezbędne jest dochowanie pewnych procedur. Po pierwsze, powinniśmy sprawdzić stan osłony tłoczka i w razie potrzeby wymienić ją. Zostawienie niesprawnej osłony może spowodować np. korozję tłoczka, a w dalszej konsekwencji – zapieczenie się hamulców.

Warto również zwrócić uwagę na stan prowadnic, po których przesuwa się zacisk, a także ich osłon. Muszą być całkowicie sprawne, w przeciwnym razie klocki mogą się blokować bądź też zużywać w przyspieszonym tempie. Zacisk powinien bez problemu się przesuwać, z tego też powodu przy wymianie klocków każdorazowo należy smarować prowadnice.

Należy też pamiętać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni stycznej z klockiem hamulcowym. Czasem w zestawie klocków hamulcowych producent oferuje także nowe blaszki – jeśli tak jest w naszym przypadku, należy je koniecznie wymienić.

Jeśli dokonaliśmy wszystkich czynności serwisowych i sprawdziliśmy stan części układu hamulcowego, możemy przykręcić zacisk i koło. Przed rozpoczęciem jazdy kilkakrotnie należy nacisnąć na pedał hamulca, aby klocki mogły się ułożyć. Proces docierania klocków hamulcowych zazwyczaj trwa kilkaset kilometrów – należy je pokonać uważnie, bowiem na początku hamulce są trochę mniej wydajne niż zazwyczaj.

Jak wymienić klocki hamulcowe?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie:

  • Jan pisze:

    Super wytłumaczone lecz osoba która nigdy nie próbowała majsterkować przy samochodzie leiej niech sie za to nie bierze tylko odda do specjalistów.

Dodaj komentarz