SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Formą zabezpieczenia od strat związanych z ewentualną kradzieżą samochodu jest ubezpieczenie Auto-Casco, które gwarantuje zwrot kwoty odpowiadającej wartości samochodu. Jednak odszkodowanie musi poprzedzić szereg formalności i nie zawsze może ułożyć się pomyślenie. Proces ten wymaga bowiem czasu i starań.

Aby zaoszczędzić sobie kłopotu związanego z kradzieżą, zawsze można zabezpieczyć samochód na różne sposoby, które z pewnością utrudnią pracę złodziejowi albo go nawet zniechęcą.

Chyba najpopularniejszym rodzajem zabezpieczenia jest autoalarm, który bardzo często wchodzi w skład oryginalnego wyposażenia samochodu. Ten rodzaj zabezpieczenia jest niczym czujnik, który zaalarmuje głośnym sygnałem o wszystkim, co dzieje się z samochodem: próbie otwarcia, przemieszczenia czy uszkodzenia. Tylko kierowca może wyłączyć alarm za pomocą specjalnego pilota. Ten system jest więc wrażliwy na każda zmianę w obrębie samochodu.

Obok zwykłego alarmu dźwiękowego w samochodzie można zamontować urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu. Immobiliser zostaje odblokowany poprzez wprowadzenie kodu, który jest sygnałem, że z samochodu korzysta tylko osoba uprawniona. Immobiliser często jednocześnie współpracuje z alarmem samochodowym.

Wśród zabezpieczeń można znaleźć też liczne blokady uniemożliwiające mechaniczne uruchomienie samochodu. Jednym z częściej wykorzystywanych urządzeń jest blokada kierownicy. I tu możemy wyróżnić blokady seryjnie wbudowane w samochodzie oraz dodatkowe, w postaci odpowiednio przygotowanego urządzenia. Te pierwsze są niestety mniej skutecznie, ponieważ nie wytrzymują większej siły naporu. Te drugie natomiast wykonane są solidnie, dlatego ich skuteczność jest zazwyczaj duża. Już sam ich wygląd robi wrażenie, że ich usunięcie z kierownicy byłoby rzeczą raczej trudną. Oprócz kierownicy można również zablokować skrzynię biegów, uniemożliwiając z niej korzystanie. Tutaj zabezpieczenie stanowi prosty i mały drążek, który zazwyczaj bywa skuteczny.

Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie monitoringu GPS, który umożliwia odnalezienie i unieruchomienie samochodu. System pozwala również śledzić, w jakim stanie znajduje się skradziony samochód.

W przypadku kradzieży samochodu ważny jest czas, a do wyłączenia lub usunięcia zabezpieczeń trochę go jednak potrzeba. Jest to więc okazja, aby uniemożliwić dokonanie kradzieży, ponieważ trzeba pamiętać, że każde z urządzeń niestety można w pewien sposób rozmontować.

Dodaj komentarz