SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Ilość oleju w silniku

Niewłaściwa ilość oleju w silniku może mieć bezpośredni wpływ na jego zachowanie. Zbyt duża ilość co prawda nie jest tak szkodliwa jak jego niedobór, ale również może nieść za sobą poważne konsekwencje. Ile oleju powinno się znajdować w silniku?

Aktualny poziom oleju możemy sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Po otwarciu maski zauważymy wlew do zbiornika oleju wraz z bagnetem, który w jego pobliżu występuje. Wystarczy wyjąć ten bagnet, przeczyścić go np. chusteczką i ponownie włożyć do samego końca. Po jego wyjęciu będziemy mogli zauważyć aktualny poziom oleju. Jeżeli jego wartość znajduje się pomiędzy wskaźnikami „min.” (minimum) oraz „max.” (maksimum) to wszystko jest w porządku. W przypadku znalezienia się pod kreską min, bądź nad kreską max powinniśmy zbiornik z olejem uzupełnić bądź opróżnić. Pamiętajmy, że zabieg ten powinien zostać wykonywany na zimnym silniku.

Zdecydowanie bardziej szkodliwy dla naszego silnika jest niedobór oleju. Brak właściwego smarowania może doprowadzić do zatarcia silnika, co w większości przypadków go trwale unieruchomi. Nieco mniej szkodliwy jest nadmiar oleju, który może naruszyć gładź cylindrów. Czasem bywa, iż nadmiaru oleju nie nadążają zgarniać pierścienie tłokowe, co z kolei powoduje spalanie jego zbyt dużej ilości. W dalszym etapie się nie do końca spalone cząstki oleju dostają się do katalizatora, co może go zepsuć.

Ilość oleju powinna być regularnie kontrolowana, najlepiej co 1000 km. Zaleca się dodatkowe sprawdzenie jego poziomu przed każdą wyprawą w dalszą podróż. Wbrew pozorom stopniowe ubywanie oleju jest dobrym zjawiskiem, które potwierdza prawidłową eksploatację samochodu. Należy jednak w miarę możliwości obserwować poziom „brania” oleju, gdyż zbyt duże ubytki mogą być przyczyną poważnej awarii. Niezależnie od pory roku temperatura pracy silnika jest identyczna – różni się jedynie zasada pracy olejów. W niskich temperaturach oleje silnikowe o wyższym stopniu lepkości są gęstsze, przez co dłużej im schodzi aby dotrzeć do zakamarków silnika, które tego smarowania wymagają. Warto więc zatroszczyć się o odpowiedni dobór oleju silnikowego, który ma istotny wpływ na jego prawidłową pracę.

Dodaj komentarz