SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Instalacja gazowa szkodliwa dla silnika?

Czy instalacja gazowa jest szkodliwa dla silnika spalinowego? Mechanicy samochodowi są odmiennego zdania, chociaż w jednym się zgadzają – odpowiednia instalacja gazowa nie powinna mieć szkodliwego wpływu na żywotność silnika.

Po polskich drogach podróżuje obecnie największa ilość samochodów z zainstalowanymi instalacjami gazowymi. Polacy już dawno przegonili Włochów, którzy od zawsze byli uważani za niekwestionowanych zwolenników jazdy na gazie. Instalacje gazowe zakładane są w samochodach benzynowych ze względów ekonomicznych. Co prawda samochód spali więcej gazu, ale wciąż jest on tańszym paliwem od oleju napędowego oraz benzyny. O zamontowaniu instalacji gazowej powinni myśleć jedynie kierowcy, którzy pokonują znaczne ilości kilometrów. Niedzielnym kierowcom inwestycja w instalację elegancką się nie opłaca ze względów na stosunkowo wysokie koszty początkowe zamontowania takowej instalacji w zestawieniu z ilością kilometrów, którą mają zamiar pokonywać.

Niestety gaz proponowany na stacjach wciąż nie podlega polskim normom (PN), przez co mieszanka propan-butan nadal może być indywidualnie zestawiana przez dystrybutorów. Im więcej butanu, tym otrzymana mieszanka jest mniej skuteczna. Oznacza to, że butan jest czymś w postaci „zapełniacza”, który poprzez tańsze koszta proponowany jest na nieznanych stacjach. Wniosek jest tylko jeden – gaz LPG powinien być tankowany jedynie na renomowanych stacjach, choćby ze względu na o wiele łatwiejszą możliwość reklamacji.

Czy instalacja gazowa jest szkodliwa dla silnika? Nie powinna. Jeżeli wybrana instalacja spełnia wszystkie normy, jest dedykowana dla konkretnego modelu oraz rocznika auta to z pewnością nie wpłynie negatywnie na stan silnika. Gaz jest zupełnie innym paliwem niż pozostałe paliwa ciekłe. Jego wyższa temperatura spalania powoduje, że zbyt ubogie mieszanki propan-butanu może miejscowo przegrzewać głowicę. Właśnie dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej instalacji gazowej, jej odpowiedni montaż oraz tankowanie gazu na wybranych, sprawdzonych i zaufanych stacjach LPG.

Opinie:

  • andrzej pisze:

    Bzdura z tą szkodliwością. Jeśli jest odpowiednio założona to nie szkodzi. Polecam szukać dobrych firm tutaj: http://www.motoria.pl/auto-gaz,zlecenia

  • piotr pisze:

    no nie wiem, ja tam jezdzilem i nigdy juz nie założę… chyba , że technologia poszła tak do przodu

Dodaj komentarz