SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Akumulator samochodowy nie lubi zimy

Akumulator samochodowy niezbyt dobrze znosi uroki zimy. Świadczy o tym fakt, że ryzyko awarii akumulatora podczas tej pory roku wyraźnie wzrasta. Co stanowi główny problem?

Akumulator to jeden z elektrochemicznych źródeł zasilania samochodu, który zapewnia energię. Akumulator odpowiada za dostarczanie energii do przewodów elektrycznych oraz cewki zapłonowej i rozrusznika, co pozwala nam odpalić silnik. Warte uwagi jest to, że jest do podzespół, który działa nawet wtedy, gdy silnik samochodu jest wyłączony.

Co grozi akumulatorowi podczas zimy? akumulator samochodowy nie lubi zimy

Największe kłopoty sprawia akumulatorowi ujemna temperatura, która zwykle towarzyszy zimie. Powoduje to stosunkowo wysoki spadek pojemności elektrycznej akumulatora. Im niższa temperatura otoczenia, tym bardziej reakcje chemiczne wewnątrz akumulatora tracą na intensywności, czego efektem jest mniejsza przewodność elektrolitu. Okazuje się, że nawet w pełni sprawny akumulator traci na wartości około 20%, gdy panują intensywne mrozy. Konsekwencje? Mniejsza pojemność to gorszy prąd rozruchu.

Jak zadbać o akumulator samochodowy?

Całkowite rozładowanie akumulatora jest bardzo niebezpieczne, dlatego należy zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Jeżeli akumulator jest częściowo rozładowany i pozostawiony na mrozie, to może nawet dojść do zamarznięcia elektrolitu i całkowitego uszkodzenia baterii. Co robić, by tego uniknąć?

 

Akumulator samochodowy nie lubi zimy, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Tagi: ', ', ', '');?>

Dodaj komentarz